Warszawa Gocław,
Celownicza 4 lok. U3

Pn-Pt 9.oo-20.oo
Sob 10.oo-14.oo

537821345

Zatoki/gruczoły okołoodbytowe u psa i kota.

Zatoki okołoodbytowe to parzyste struktury znajdujące się po obu stronach odbytu u psów i kotów. Produkują wydzielinę, która służy do komunikacji między zwierzętami i ma charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Zatoki te mogą ulegać zatykaniu i zapaleniu co powoduje dyskomfort i ból u zwierzęcia. W tym artykule dowiesz się jak uniknąć problemów związanych z gruczołami okołoodbytowymi Twojego zwierzęcia oraz jak rozpoznać i leczyć schorzenia tych struktur.

Objawy problemów z zatokami okołoodbytowymi

Zdrowe zatoki okołoodbytowe są niewidoczne i nie sprawiają zwierzęciu żadnych kłopotów. Uwalniają swoją wydzielinę podczas defekacji lub w sytuacjach stresu lub podniecenia. Problemy zaczynają się, gdy wydzielina gromadzi się w zatokach i nie może być prawidłowo wydalona. Może to być spowodowane przez:

  • niewłaściwą dietę, prowadzącą do miękkiego stolca lub zaparć
  • nadwagę lub otyłość, utrudniającą opróżnianie zatok
  • choroby skórne lub alergie, powodujące świąd i podrażnienie okolicy odbytu
  • infekcje bakteryjne lub grzybicze
  • urazy mechaniczne lub obce ciała
  • predyspozycje genetyczne lub rasowe (np. u spanieli czy buldogów).

Objawy problemów z zatokami okołoodbytowymi mogą być różne w zależności od stopnia i rodzaju zmiany. Najczęściej występują:

  • saneczkowanie, czyli ślizganie się pośladkami po podłodze
  • intensywne lizanie lub gryzienie okolicy ogona i odbytu
  • obrzęk, zaczerwienienie lub ropna wydzielina wokół odbytu
  • ból i dyskomfort podczas siedzenia lub oddawania kału
  • brzydki zapach z okolicy odbytu
  • gorączka, osłabienie, brak apetytu (w przypadku zaawansowanego zapalenia).

Leczenie problemów z zatokami okołoodbytowymi

Jeśli zauważysz u swojego psa lub kota jakiekolwiek objawy sugerujące problemy z zatokami okołoodbytowymi, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Nie próbuj samodzielnie opróżniać lub leczyć tych struktur, ponieważ możesz pogorszyć stan zwierzęcia lub spowodować dodatkowe uszkodzenia.

Leczenie problemów z zatokami okołoodbytowymi zależy od ich przyczyny i nasilenia. W większości przypadków pomoc polega na opróżnieniu zalegającej wydzieliny przez lekarza weterynarii. W niektórych, bardziej skomplikowanych przypadkach konieczna może być farmakoterapia lub nawet zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zatok okołoodbytowych. Zabieg ten jest ostatecznością i wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak nietrzymanie kału, krwawienie, zakażenie lub nawrót choroby.

Podsumowanie

Zatoki okołoodbytowe u psa i kota to ważne narządy komunikacyjne, które mogą ulegać różnym schorzeniom. Jeśli zauważysz u swojego zwierzęcia objawy sugerujące problemy z tymi strukturami, nie zwlekaj z wizytą w naszej przychodni weterynaryjnej Psyjaciele. Niektóre choroby zatok okołoodbytowych mogą być bardzo bolesne i niebezpieczne dla zdrowia zwierzęcia. Już dziś umów wizytę telefonicznie lub przez naszą stronę internetową.